Zastanawiasz się w jakim mieście Twoja firma ma największe szanse na sukces?
A może szukasz regionu, który ma największy potencjał rozwojowy?

 

Ten wpis poświęcony został dwóm pozornie podobnym miastom. Poznań
i Wrocław
to obszary, w których działam od wielu lat i rynek nieruchomości komercyjnych jest mi tam dobrze znany.Ich podobieństwa i różnice zmotywowały mnie do stworzenia poniższego porównania.
Zachęcam do lektury!


Poznań

 

Miasto studentów – to najczęstsze określenie opisujące Poznań. Ludziom kojarzy się też z wysoką jakością życia i niskim poziomem bezrobocia. Jednak od niedawna Poznań utożsamiany jest z nowoczesnymi biurami klasy A oraz godną polecenia lokalizacją do prowadzenia międzynarodowych firm.
To miasto zajmuje obecnie szóste miejsce wśród największych rynków biurowych w Polsce, a według fDi Magazine, Poznań jest na trzecim miejscu wśród najbardziej przyjaznych dla biznesu średnich miast w całej Europie. Choć w stolicy Wielkopolski widać znaczną przewagę sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to od kilku lat ta tendencja ulega zmianie. Coraz więcej międzynarodowych korporacji decyduje się na wynajem powierzchni dla swoich pracowników w Poznaniu, ze względu na dogodną lokalizację (szybkie połączenie do Berlina, czy Warszawy) oraz duże inwestycje w nieruchomości komercyjne ze strony miasta. Jednak głównym czynnikiem wyboru tego miasta jest duża liczba wykształconych studentów i absolwentów będących potencjalnymi pracownikami międzynarodowych firm.
Poznań staje się stolicą innowacji – to właśnie branże IT coraz częściej decydują się na wybór właśnie tej lokalizacji.

 

Wrocław

To klimatyczne miasto zajmuje trzecie miejsce jeśli chodzi o rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce. Świetna lokalizacja – autostrada A4, drogi ekspresowe, sprawny dojazd do Niemiec i Czech oraz władze miasta nastawione na inwestycje to jedne z najistotniejszych powodów, dla których duże korporacje i inwestorzy decydują się na wybór właśnie tego miasta. Obecnie na rynku wrocławskim jest ok 1 mln m2 powierzchni biurowej, a zapotrzebowanie stale rośnie… i skutecznie jest zaspokajane.

Świadczą o tym kompleks Business Garden Wrocław II, Carbon Tower, czy Nowy Targ.

W przeciwieństwie do Poznania, rynek nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu został zdominowany przez duże korporacje. W tym mieście królują wielcy gracze, którzy cenią Wrocław za dogodną lokalizację i dynamiczny rozwój miasta pod względem nowych inwestycji. O sukcesie świadczy chociażby fakt, że Wrocław to ponad 40% powierzchni biurowej oddanej w regionach! To właśnie tutaj można zaobserwować rozkwit branż związanych z biotechnologią, IT, chemią, czy farmacją.
Wrocław to zdecydowanie stolica biznesu zachodniej części kraju!

 

Jak widać oba miasta choć oddalone od siebie o 200 km, różnią się poziomem rozwoju rynku nieruchomości i jego specyfiką. Zarówno Poznań jak i Wrocław darzę ogromną sympatią, wciąż obserwuję nowo powstałe inwestycje i zachwycam się niesłabnącym potencjałem tych miast.

Kategorie: PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *