Czy aktualną sytuację naprawdę można nazwać kryzysem? Może to tylko chwilowa „zadyszka” i okazja do zweryfikowania swoich długoterminowych celów? Na ile pandemia COVID-19 zmieni nasze podejście do biznesu? Jedni przyjmują postawę zachowawczą i akumulują środki, by przygotować się na kolejny przestój. Inni wychodzą z założenia, że oczekiwanie na „drugą falę” nie ma sensu i lepiej przenieść nadwyżkę finansową tam, gdzie szansa na wypracowanie zysków jest największa. Która filozofia jest nam bliższa? Jak CRE Property zapatruje się na najbliższe miesiące? Czy wybrane segmenty rynku nieruchomości mogą okazać się przysłowiową „żyłą złota”? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

Tylko spokój może nas uratować

Dezinformacja, chaos, niepewność, gorączkowe zwalnianie pracowników – tak wyglądała rzeczywistość wielu firm pod koniec I kwartału br. Dziś już wiemy, że strategia ratowania przedsiębiorstwa pod wpływem emocji to najgorsze, co może zrobić doświadczony menedżer lub właściciel. Wiele branż poniosło trudne do odrobienia straty, to prawda. Ci najbardziej zdeterminowani jednak przetrwali i mają się naprawdę nieźle. Z jednej strony słyszymy o rosnącym bezrobociu, z drugiej zaś wciąż brakuje rąk do pracy. Zarówno tej umysłowej, jak i fizycznej. W największych tarapatach są firmy, które w panice wręczały wypowiedzenia, a teraz borykają się z brakami kadrowymi. Jako doświadczona agencja nieruchomości komercyjnych nie daliśmy się ponieść tym trendom. Zachowaliśmy ostrożność, ale nawet przez chwilę nie zboczyliśmy z obranego wcześniej kursu. Na czym koncentrujemy się teraz?

Patrz długoterminowo

Przede wszystkim jesteśmy skupieni na tym, by nie uszczuplać firmowych oszczędności, tylko stale je pomnażać. Jeśli posiadasz odpowiednie zasoby gotówki i zastanawiasz się, w co inwestować, by nie stracić, kilka podstawowych możliwości możesz wykluczyć już na samym początku:

  • lokaty – po niedawnej obniżce stóp procentowych stały się właściwie nieopłacalne, nawet przy wpłacie większych sum,
  • giełda – bieżąca koniunktura nie należy do szczególnie stabilnych, mało kto odważy się na taki krok, jeśli nie ma odpowiedniego doświadczenia – gwarancja strat jest spora, szansa na realne zyski znacznie mniejsza,
  • kryptowaluty – spore ryzyko, zwłaszcza teraz – potrzeba rozległej wiedzy, by podejmować w pełni świadome decyzje,
  • kruszce – pozornie dobry sposób ulokowania kapitału, przy czym to opcja dla osób szukających stabilności, obawiających się spadków – niełatwo na tym zarobić.

Najprostszy wniosek? Rok 2020 to świetny moment, by zwrócić się w stronę tego, co sprawdzone, czyli nieruchomości. Chodzi o mieszkania? Biura? Magazyny? Lokale usługowe? To zależy.

Nieruchomości były, są i będą

Próżno szukać przykładów spektakularnych bankructw na rynku nieruchomości. Największą zaletą tej branży jest jej spowolnione reagowanie na wszelkiego rodzaju kryzysy i spowolnienia gospodarcze. Wielu przewidywało, że biura całkowicie opustoszeją, a mieszkania drastycznie stanieją. Czy te prognozy się sprawdziły? Nic podobnego. Wiele przedsiębiorstw z sukcesem wdrożyło model hybrydowy, polegający na łączeniu pracy zdalnej ze stacjonarną. Deweloperzy mieszkaniowi w większości realizowali zakontraktowane wcześniej inwestycje. W szczytowym momencie pandemii wszystko toczyło się wolniej, co było podyktowane chęcią dostosowania się do obowiązujących reżimów sanitarnych.

Czy w najbliższych latach grozi nam nadpodaż mieszkań lub przestrzeni biurowych? Niedawne szacunki wskazują, że w tym pierwszym przypadku średnią unijną osiągniemy za nieco ponad 11 lat, w tym drugim sytuacja nadal jest niezwykle dynamiczna. W roku 2019 podaż przestrzeni biurowej była spora, co jednak nie oznacza, że w pełni odpowiada na potrzeby rynku. Polska wciąż się rozwija, a komfortowe przestrzenie do pracy zaczynają znów się zapełniać. Za przykład może posłużyć poznański Kwadraciak, zlokalizowany tuż obok Okrąglaka lub spektakularny wynajem ponad 40 tys mkw powierzchni biurowej dla PZU w Warszawie w budynku Skanska. To skutecznie obala pojawiające się gdzieniegdzie tezy, że praca zdalna zacznie dominować nad stacjonarną. Nasze doświadczenia i obserwacje mówią zupełnie co innego.

Inwestycja proporcjonalna do majątku

Kupno mieszkania pod inwestycję to obiektywnie niemały wydatek. Liczba zamożnych Polaków jednak dość szybko rośnie i wielu szuka rozwiązań, które przyniosą znacznie wyższą stopę zwrotu. Zależność jest dość prosta:

  • większy kapitał – nieruchomości komercyjne (nie muszą być to biura),
  • mniejszy kapitał – nieruchomości mieszkaniowe (zwłaszcza dla przestawicieli klasy średniej).

Warto też w tym miejscu odwołać się do znanej wszystkim Piramidy Maslowa, czyli inaczej Teorii Hierarchii Potrzeb. W sytuacji niepewności potrzeby niższego rzędu będą miały przewagę nad potrzebami wyższego rzędu. Co to oznacza? Że obecnie lepiej zainwestować np. w lokal z przeznaczeniem na sklep spożywczy lub aptekę niż klub fitness. Dość ciekawą okazją biznesową może być też odkup różnego rodzaju dóbr na licytacjach komorniczych. Warto wziąć to pod uwagę, bo można sporo zaoszczędzić.

Zwróć uwagę na… magazyny

Sektor e-commerce pod wpływem pandemii rozwija się w niesamowitym tempie. Sprzedaż online stanowi coraz silniejszą konkurencję dla stacjonarnych punktów handlowych. Obroty firm kurierskich także szybują i nic na razie nie zapowiada spadków – wręcz przeciwnie. Szczególną popularnością zaczynają cieszyć się też tzw. magazyny ostatniej mili, zlokalizowane blisko miast. Pozwalają one na skrócenie czasu dostawy, co dla e-sklepów ma ogromne znaczenie i nierzadko decyduje o wyborze po stronie kupującego.

Podaż tego typu nieruchomości nie ucierpiała w żadnym stopniu, co stanowi niemałe zaskoczenie dla większości analityków. Polska, jak i cała Europa Środkowo-Wschodnia stanowi swojego rodzaju zagłębie magazynowe, nie produkcyjne. Dobrze więc skupić się na dochodowej niszy, która bezsprzecznie udowodniła swoją odporność na gospodarcze turbulencje. Spadek zaufania do Chin i stopniowe skracanie łańcuchów dostaw to okazja, której nie wolno przegapić. W parze z przestrzeniami magazynowymi idą grunty inwestycyjne. To znakomity punkt wyjścia do dalszych działań. Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia, zawsze możesz liczyć na pomoc doradców z CRE Property.


3 Komentarze

produktynweporady · Lipiec 15, 2020 o 11:51 am

Świetny artykuł. Ja stawiam zdecydowanie na e-commerce. Pozdrawiam

Grzegorz Netnajem · Lipiec 17, 2020 o 8:13 am

Pełna zgoda. Nieruchomości zawsze w miarę stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju nagłe wypadki. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *