Biurowiec, hala, magazyn, to takie nieruchomości, których sprzedaż wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobra obserwacja i znajomość cen rynkowych często nie wystarcza.
Przeczytaj poniższe porady, które rozwieją Twoje wątpliwości i usprawnią proces sprzedaży.

 

Klient nieruchomości komercyjnej

 

Na wstępie warto podkreślić, że innymi kryteriami kieruje się osoba szukająca mieszkania, a innymi kupujący obiekt komercyjny. Ta pierwsza szuka lokum do codziennego funkcjonowania, stworzenia ciepłego kąta, w którym będzie czuła się swobodnie i przyjemnie. W przypadku drugiej osoby chodzi o inwestycje, biznes i czerpanie zysków z jego posiadania.

Dlatego też warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy potencjalny kupujący będzie oglądał Twoją nieruchomość z punktu widzenia zarobku jaki może za nią otrzymać.
Co ważne, kwestia wyglądu obiektu, jego wnętrza, estetyki i wykończenia dla kupującego są czasem mniej istotne, niż potencjał finansowy jaki w nim drzemie. Wielu z nich finalnie zmienia przestrzeń pod swoje potrzeby.

 

Jak wycenić lokal?

 

Sprawdzenie miejscowego rynku nieruchomości komercyjnych jest konieczne, ale na pewnych zasadach. Należy sprawdzać daty dodania ogłoszeń, wielu sprzedających wystawia lokale nie spiesząc się z dokonaniem transakcji więc niech nie zdziwią Cię oferty, które czekają na kupca nawet rok.
Monitoruj rynek – jeśli na Twoje ogłoszenie brak zainteresowanych przez kilka miesięcy, może czas obniżyć cenę? Sprawdź również oferty konkurencyjne jeśli takowe są w okolicy i zobacz w miarę możliwości, czy budynki obok przynoszą właścicielowi dochód. Przyjrzyj się stawkom najmu za te obiekty i wylicz swój potencjalny dochód po odliczeniu potencjalnych kosztów adaptacji/remontów, prawników, architektów, geodetów, rzeczoznawcy majątkowego , agenta nieruchomości, notariusza itd. Wyceną nieruchomości komercyjnych zajmują się profesjonalni fachowcy – rzeczoznawcy majątkowi. Jeśli nie wiesz jak oszacować wartość swojej nieruchomości i jaką ustalić cenę, warto skorzystać z ich usług.

 

Ogłoszenie

 

Jest wiele portali, w których znajdziesz nieruchomości komercyjne na sprzedaż i wynajem.
Pamiętaj jednak, że reklama dźwignią handlu i to w jaki sposób przedstawisz swoją ofertę może rzutować na czasie sprzedaży Twojej nieruchomości.
Nie broń się przed podaniem dokładnej lokalizacji. Myśl jak Twój kupiec – on musi wiedzieć w jakim miejscu chce prowadzić biznes lub w jakiej dzielnicy opłaca się inwestować. Pozwól wejść mu na street view, by sprawdził okolicę i zaznajomił się z terenem przed pierwszą wizytą. Ukrywanie nazwy ulicy i numeru lokalu działa na Twoją niekorzyść, nigdy nie wiesz, czy zainteresowany nie skłoni się ku innej ofercie, w której widnieją wszystkie dane.

Jednak portale to nie wszystko. Na rynku istnieją wyspecjalizowane agencje nieruchomości komercyjnych które sprzedają obiekty komercyjne na co dzień. W związku z tym posiadają wiedzę o potencjalnych klientach mogących kupić Twoją nieruchomość. Pozwolą Ci również ocenić, czy cena którą oszacowałeś jest adekwatna do potrzeb rynku. Doradcy rzetelnie sprawdzą, czy cena za jaką wystawiłeś obiekt jest zbyt wysoka lub za niska, a ich wskazówki z pewnością ułatwią Ci jego sprawną sprzedaż.

Nie zapomnij o korzystnych zdjęciach Twojego lokalu! Czysta, dobrze oświetlona przestrzeń wypada zawsze świetnie! Wyeksponuj zalety lokalu, pokaż jego wnętrze, ale także sam budynek i otoczenie. Zastanów się nad przekazaniem tych działań profesjonalnemu fotografowi nieruchomości. Większość z nas jest wzrokowcami, w końcu to zdjęcia obiektu najpierw wzbudzają zainteresowanie.  Plan pomieszczeń, czyli rzut lokalu też jest ważnym elementem ogłoszenia- świadczy o Twoim profesjonalizmie i skrupulatności w dostarczaniu potrzebnych informacji. Okoliczni mieszkańcy zwrócą na niego uwagę i wzmocnią reklamę. Kto wie, może wśród nich jest kupiec?

W kolejnym artykule przedstawię Ci wskazówki jak powinien przebiegać kontakt z potencjalnym kupującym. Czego należy unikać, a co warto wziąć pod uwagę.
Mam nadzieję, że powyższe rady przydadzą Ci się do przeprowadzenia transakcji!
Jeśli jednak masz pewne wątpliwości dotyczące sprzedaży nieruchomości – skontaktuj się z nami!

 

Kategorie: PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *