Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: wynająć lokal, czy może lepiej zainwestować w nieruchomość?
Najistotniejszym elementem podjęcia tak ważnej decyzji jest szczegółowa analiza zasad wynajmu i kupna oraz zysków i strat, które są nieodłączną częścią takich działań. Jeśli stoisz przed trudnym wyborem – ten poradnik pomoże Ci wybrać najlepszą z opcji.

 

Analiza wartości inwestycyjnej

Bez wątpienia wartość inwestycyjna to kwestia indywidualna każdego potencjalnego użytkownika. Składa się na nią m.in:

  • lokalizacja,
  • cechy budynku lub lokalu,
  • sytuacja finansowa i podatkowa

Te informacje stanowią podstawę dla szukania odpowiedniego miejsca na prowadzenie firmy.

Wynajem lokalu użytkowego

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który na rynku działa stosunkowo niedługo oraz nie dysponuje wysoką zdolnością kredytową to forma wynajmu jest zdecydowanie dla Ciebie. Umowa najmu co prawda nie zawiera takich korzyści jak prawo własności, ale pozwala na użytkowanie wybranego miejsca przez wyznaczony okres czasu i uwzględnia określone warunki. Taka oszczędność kosztów w początkowej fazie działania przedsiębiorstwa pozwala skupić się na jego rozwoju i inwestować w pozyskiwanie klientów lub inne formy ulepszania strategii firmy.

Wybór dogodnej lokalizacji nie zawsze jest trafiony za pierwszy razem, dlatego też wynajem daje możliwość zerwania umowy w celu znalezienia lepszego miejsca.

Bez wątpienia wariant wynajmu gwarantuje nam elastyczność finansową; bez generowania większego kapitału, czy też skomplikowanych umów kredytowych, które wymagają chociażby wpłaty wkładu własnego.

Wynajmując zapewniasz sobie pewnego rodzaju stabilność – płacisz określoną kwotę czynszu, jesteś w stanie przewidzieć koszty, śledzić przepływy, dzięki czemu ustalenie budżetu przedsiębiorstwa jest bardziej intuicyjne.

Zaletą zdecydowanie przemawiającą za wynajmem nieruchomości jest możliwość wrzucenia opłat w koszty uzyskania przychodów. To idealna opcja dla przedsiębiorstw, których celem jest inwestycja w inne elementy niż jej siedziba.

Jakie są minusy wynajmu nieruchomości?

Jeśli prowadzisz firmę ugruntowaną na rynku, ze stabilnym kapitałem i możliwością korzystania z ulg podatkowych w kwestii kupna lokalu, wynajem okazuje się być nieopłacalny.

Problemy jakie może napotkać najemca to również wszelkiego rodzaju zezwolenia związane z dostosowaniem powierzchni do potrzeb firmy. Należy mieć na uwadze, że każda zmiana może wpływać na wartość nieruchomości co oznacza, że wynajmujący ma prawo się na nie nie zgodzić.

Warto również pamiętać, że każda umowa najmu zawiera możliwe kary umowne, które trzeba brać pod uwagę.

Istotną kwestią jest otoczenie lokalu. Najemca nie ma wpływu na swoich sąsiadów, ich wizerunek i zachowania. Od użytkownika nie zależy także np. personel budynku, który nadzoruje jego jakość i czystość.
Właściciel lokalu ma również prawo do wprowadzenia różnego rodzaju zmian w lokalu (np. zmiany oświetlenia) w trakcie użytkowania biura co może zakłócać pracę.

 

Reasumując wynajem to przede wszystkim bezpieczeństwo dla początkujących mikro i małych firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku. Decydując się na wynajem nieruchomości niwelujesz ryzyko niepowodzenia firmy i utraty większych kosztów z tytułu zakupu lokalu. Jednakże podpisując umowę najmu godzisz się z warunkami jakie stawia wynajmujący i jesteś zobowiązany by je stosować, w przeciwnym wypadku czekają Cię kary lub nawet eksmisja.

Lokal na własność

Kupno nieruchomości to przede wszystkim pełna swoboda użytkowania i gospodarowania lokalu.
Korzyści wynikające z prawa własności jest wiele. Powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na ten wariant jest często możliwość zmniejszenia podatku i odsetek od kredytu hipotecznego zarówno w trakcie posiadania lokalu jak i jego sprzedaży.
Zysk ze wzrostu wartości zakupionej nieruchomości to również istotna korzyść.
Posiadając lokal na własność, można wynająć jego cześć, a dochód z czynszu przeznaczyć na spłatę raty kredytu lub też na przedsięwzięcia związane z prowadzoną działalnością.
Przedsiębiorcy, którzy lokal traktują jako miejsce budowania relacji z klientem, cenią sobie wygląd obiektu, oryginalne aranżacje wnętrz oraz dogodną lokalizację.
Prawo własności pozwala mieć wpływ na wszystkie te kwestie.
Jednakże taki zakup wiąże się z wygenerowaniem dużych kosztów na samym starcie. Sama procedura związana z kupnem nieruchomości oraz kwestia zdolności kredytowej nie zależą tylko od naszego kapitału, ale stanu rynku finansowego.
Należy także wziąć pod uwagę odpowiedzialność finansową jaka wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i tym samym zwiększeniem długu długoterminowego.
Osoba inwestująca w nieruchomość musi liczyć się ze zmianami w przepisach prawa dotyczącymi zagospodarowania terenu co ma związek z nieprzewidzianymi kosztami.
Istotną wadą jest też brak możliwości powiększenia metrażu w momencie rozwoju działalności.

Przeczytałeś artykuł i dokonałeś już wyboru?
Sprawdź ofertę CRE PROPERTY, z pewnością znajdziesz coś dla swojej firmy!

 

Kategorie: PORADNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *