Nowe trendy na rynku powierzchni biurowych

Nowe trendy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych to istotne zmiany po dwóch latach pandemii i w relatywnie stabilizującej się sytuacji gospodarczej. Zwiększające się możliwości dla obecnych i przyszłych najemców to rozwój powierzchni typu flex, rosnąca popularność rozwiązań mixed-use i coraz częściej realizowana w praktyce idea „15-minutowego miasta”.

Powierzchnie typu flex upodobały sobie zwłaszcza firmy z sektora IT, których większość pracowników może wykonywać swoje obowiązki w trybie pracy zdalnej. Biura dla tego sektora stopniowo stają się nie tyle miejscem stałej pracy, co miejscem spotkań i integracji, a także zapewnienia przestrzeni dla tej części kadry, która z różnych powodów nie może wykonywać pracy z domu. Właściciele nieruchomości zauważają ten trend i coraz częściej oferują stosowne udogodnienia. W formule flex podpisywanych jest też coraz więcej umów najmu, dlatego warto zapytać profesjonalnego doradcę ds. nieruchomości o aktualną dostępność elastycznych rozwiązań. 

Trend na mixed-use nie jest nowy, niemniej pojawia się coraz więcej takich projektów, w których dominujące przestrzenie biurowe uzupełniane są strefami lokali mieszkaniowych, handlowych, usługowych, rozrywkowych czy hotelowych. To rozwiązanie idealnie wpisuje się w potrzeby firm, których rozwój biznesowy prowadzi do zakładania filii w innych miastach czy regionach Polski, a relokowani pracownicy mogą znaleźć w jednym budynku tak miejsce do zamieszkania, jak i do pracy. Kilka dni temu w Poznaniu ruszyła realizacja aparthotelu europejskiego formatu, w jednym z najważniejszych punktów miasta, tj. przy Placu Wolności 6, w którym mini-apartamenty można będzie wynajmować krótko i długoterminowo, a sam budynek, obok pomieszczeń mieszkaniowych, będzie oferować recepcję, przestrzeń coworkingową, zewnętrzną strefę wypoczynkową i samoobsługową pralnię. Tego typu inwestycje znakomicie wpisują się rozwój idei „15-minutowego miasta” i coraz częściej cieszą się zainteresowaniem najemców doceniających „lokalny styl życia”.

Pomimo upowszechnienia się trybu pracy zdalnej, eksperci rynku nieruchomości komercyjnych zgodni są co do tego, że nie czeka nas rewolucja w zapotrzebowaniu na powierzchnię biurową. Po miesiącach nieznacznej stagnacji już obserwujemy ożywienie po stronie najemców i jednocześnie przygotowujemy się do kulminacji popytu w połowie bieżącego roku.  


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *