Przyszłość gruntów inwestycyjnych

Polska już od wielu lat jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, których przybywa z każdym rokiem – to samo tyczy się terenów pod inwestycje. Ciągle wzrasta popyt na ziemie pod takie obiekty jak magazyny, osiedla, parki handlowe, biurowce, mieszkania i domy. Największą popularność na rynku gruntów pod obiekty przemysłowe i magazyny, mają takie miasta jak Warszawa, Wrocław oraz Poznań, które zajmują miejsca w ścisłej czołówce. Jeżeli chodzi o regiony to zdecydowanie dominuje Polska centralna oraz Górny Śląsk. Dokładnie widać rosnący trend cen gruntów inwestycyjnych w Polsce w ostatnich latach. Warty uwagi jest również fakt, że mimo pandemii Covid-19, w niektórych miejscach ceny gruntów inwestycyjnych niezmiennie rosną, dzięki czemu można stwierdzić które regiony i miasta są w centrum zainteresowania inwestorów.

Wiadome jest, że w dalszym ciągu będzie zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi pod takie struktury jak magazyny, biura, stacje paliw, sklepy wielkopowierzchniowe i te mniejsze jak również pod nieruchomości mieszkaniowe. Jednocześnie z niezmiennym popytem na wyżej wymienione inwestycje, w Polsce zaczyna rozwijać się trend na grunty inwestycyjne pod źródła odnawialnej energii.

Dbanie o środowisko naturalne ciągle zyskuje na znaczeniu. Widać to na każdym kroku. Coraz częściej spotykamy się w sklepach z ekologicznymi produktami, zarówno tymi spożywczymi jak i elektronicznymi, staramy się ograniczyć zużycie plastiku, segregujemy śmieci itp. W duchu o dobro środowiska rozwija się również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czyli takich, które bazują na surowcach naturalnych oraz niewyczerpalnych.

Coraz większa ilość gruntów inwestycyjnych zaczyna być przeznaczana w Polsce pod:

  • Farmy fotowoltaiczne (słoneczne)
  • Farmy wiatrowe
  • Uprawy roślin energetycznych
  • Mikro elektrownie wodne
  • W niedalekim czasie – akumulatorownie

Dzięki uruchomieniu wielu kampanii informacyjnych dotyczących energii odnawialnych widać wśród właścicieli gruntów, znacząco zwiększone zainteresowanie współpracą przy projektach związanych z ekologią. Patrząc tylko i wyłącznie na grunty inwestycyjne to zaczynając od farmach fotowoltaicznych ważne jest by miały one odpowiednią powierzchnię pozwalającą na budowę instalacji słonecznej. Dodatkowo istotne jest by były to ziemie niezaciemnione, osadzone na płaskim terenie, z dostępem do drogi i linii elektroenergetycznej bądź stacji transformacyjnej, a klasa ziemi tych gruntów należała go grupy IV, V lub VI. Prężnie również rozwijają się grunty pod farmy wiatrowe w Polsce. „W 2005 roku tylko 6 procent wszystkich elektrowni w UE była napędzana przez wiatr, podczas gdy jedenaście lat później było to już 154 GW – co w ostatecznym rachunku dało więcej mocy niż produkowały unijne elektrownie węglowe. Na całym świecie – jak obliczyło Światowe Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – w 2017 roku działały elektrownie wiatrowe o łącznej mocy niemal 540 GW” – jak podaje portal Stilo Energy.

Wnioski nasuwają się same. Grunty inwestycyjne, które spełniają odpowiednie wymogi będą stawały się bardzo atrakcyjne dla sektora energii odnawialnej. Właściciele takich ziem mogą sporo zyskać zarówno za sprawą dzierżawy swoich terenów bądź sami mogą stać się producentami energii. Inwestycja w odnawialne źródła energii to przyszłość i warto w to inwestować.


1 Komentarz

Agata · 25 lipca, 2021 o 10:45 am

Bardzo ciekaw artykuł. Obawiam się że nasi rządzący po wpływem lobby mogą pokrzyżować plany wielu osobom stawiającym na odnawialne źródła energii. Pozdrawiam autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *