Nieustannie zmiany klimatyczne jakie obserwujemy na całym globie ziemskim wpływają na całą ekonomię jak również na branżę nieruchomości komercyjnych. Dotychczasowe działania takie jak wznoszenie budynków i zarządzanie nimi w obecnych czasach już nie wystarczają by przyciągnąć potencjalnych klientów. Istotne jest by branża nieruchomości przyczyniła się do poprawy klimatu i odegrała istotną rolę w naprawie negatywnych skutków jakie obserwujemy. Jak wynika z najnowszych badań to właśnie budynki odpowiadają za 36% emisję dwutlenku węgla oraz za około 40% zużycie energii w Unii Europejskiej. Wszystkie segmenty rynku nieruchomości – biurowe, handlowe i magazynowe mają trend wzrostowy w stosunku do ekologii, starając się jednocześnie podnosić potrzeby i komfort użytkowników. W Polsce rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie i szybko się rozwija stając się w coraz większym stopniu atrakcyjny dla inwestorów. W roku 2020 pomimo pandemii Covid-19 zanotowano wzrost obrotami aktywnymi nieruchomościami, a wartość transakcji inwestycyjnych na tym rynku była wyższa niż przed rokiem o około 5%.

Obecność pandemii doprowadziła do pojawienia się również nowych trendów na rynku biurowym. Wiele biur obecnie przestawia się na poprawę komfortu użytkownika, remontując przestrzenie biurowe, stwarzając nowe miejsca pracy, które będą przyjazne pracownikom. Jednocześnie coraz ważniejsze staje się bezpieczeństwo i higiena użytkowania biura przez pracowników.

To samo zjawisko można zaobserwować w odniesieniu do powierzchni handlowych, które nie są już jedynie miejscem robienia zakupów. Takie obiekty mają nowe zadania – są miejscami w których spędza się wolny czas, spotyka ze znajomymi, idzie na kolację. Czasami to jest głównym celem odwiedzenia na przykład galerii handlowej, w której tylko przy okazji coś się kupuje. Obecnie spotyka się wiele przestrzeni handlowych, które aranżują swoje powierzchnie w sposób przyjazny dla odbiorcy – dużo zieleni, światło dzienne, odpowiednie wyposażenie.

Powierzchnie magazynowe również jak w powyższych przypadkach nie są jedynie obiektami, w których przechowuje się towary. Ich zastosowanie jest zdecydowanie większe. Obecnie to właśnie tutaj odbywa się większość procesu sprzedaży, a inwestycje idą w kierunku zautomatyzowania i ekologii. Patrząc na fakt, że coraz więcej osób przebywa w magazynach istotną rolę zaczyna odgrywać odpowiednie oświetlenie, wentylacja pomieszczeń czy nawet dostęp do mediów. Aranżacja powierzchni magazynowych zaczyna przypominać swoim wyglądem biura.

Patrząc na wyżej wymienione segmenty rynku nieruchomości komercyjnych dokładnie widać, że główny nacisk kładzie się na ekologię – począwszy od projektu architektonicznego, doborze odpowiednich materiałów, skończywszy na zarządzaniu i użytkowaniu danego obiektu. Inteligentne oświetlenie, odnawialne źródła energii potrzebne do zasilenia budynku, mechanizmy służące do optymalizacji zużycia wody i wiele innych rozwiązań stają się normą na rynku nieruchomości. Dodatkowo zwiększenie komfortu użytkowania, bezpieczeństwo i higiena również zaczynają stawać się standardem wśród nowych obiektów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *